تبلیغات

تفاوت بین ۱۰۸۰iو۱۰۸۰p

امروزه  دستگاهای تصویری  جدیدی را در بازار مشاهده میکنیم که روی آنها عبارت Full HD و یا ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i نوشته شده است. اما آنچه شاید برای بعضی ها مجهول باشد تفاوت بین حروف i و p است که در انتهای این اعداد قرار گرفته و فهم اینکه چه فرقی بین عبارت i و p وجود دارد . در این مقاله که از منایع مختلف جمع آوری شده سعی شده تا جواب این پرسشها داده شود.

 

به طور کلی فرمت HD به دو گروه اساسی تقسیم بندی میشود:

۱-فرمت i : این حرف که از ابتدای کلمه interlace (به معنی در هم آمیختن) گرفته شده نشان دهنده این موضوع است که در این فرمت تمام پیکسل ها و خطوط در یک زمان پردازش نمی شوند ، بلکه در ابتدا تعدادی از پیکسل ها ( به عبارت بهتر خطوط تصویر زوج) پردازش می شود و در مدت زمان اندکی بقیه پیکسلهای باقی مانده ( به عبارت بهتر خطوط تصویر فرد) پردازش میشود. به عنوان مثال ۶ پیکسل را تصور کنید که هر کدام یک عدد مشخص از ۱ تا ۶ دارند. حال میخواهیم این ۶ پیکسل را در حالت interlace پردازش کنیم. پس در این روش ابتدا پیکسلهای زوج را پردازش میکنیم، یعنی ۲، ۴ و ۶٫ بعد از این موضوع دقیقا پیکسل های فرد ۱، ۳ و ۵ مورد پردازش قرار میگیرند.به بیان ساده تر تصویری که قرار است پخش شود به ۲ قسمت تقسیم میشود و این دو قسمت در فاصله زمانی بسیار بسیار کوتاهی (یک شصتم ثانیه ) به یکدیگر متصل مشوند و تشکیل تصویر نهایی را میدهند. با این روش تمام پیکسل ها با اختلاف زمان کمتری نسبت به یکدیگر پردازش میشوند. البته این روش یک مشکل دارد و آن هم ایجاد لرزش تصویر یا Flicker در هنگام افزایش اندازه تصویر وسرعت تعویض فریم ها است.


چرا سازندگان  وسایل تصویری به سراغ فرمت ۱۰۸۰i می روند ؟

همانطور که در بالا اشاره شد در فرمت ۱۰۸۰i تصویر به دو تکه تقسیم میشود و ابتدا در یک شصتم ثانیه خطوط زوج تشکیل میشود و سپس در یک شصتم ثانیه بعدی خطوط فرد تشکیل می شود و تصویر نهایی بوجود می آید که این عملیات سبب میشود که Frame Rate نصف شده و به ۳۰ FPS برشد .به بیان ساده تر پنهای باند مورد نیاز برای هر Frame تقریباً به نصف تقلیل پیدا میکند به همین خاطر سخت افزاری که برای پردازش تصاویر به کار میرود نیاز نیست که قدرت فوق العاده بالایی داشته باشد و سخت افزارهای ارزان تر هم جوابگو هستند، لذا هزینه های تولید دستگاه کاهش پیدا میکنند . علت محبوبیت ۱۰۸۰i در بین سازندگان هم دقیقاً همین می باشد .


 

۲-فرمت p: حرف p از ابتدای کلمه progressive گرفته شده است  . این فرمت نوع توسعه یافته فرمت i است که امروزه در بعضی از دستگاههای تصویری جدید مشاهده میشود. در بیان ساده می توان بزرگترین تفاوت فرمت p با i را در نحوه پردازش پیکسل ها و خطوط دانست. به طور کلی در فرمت progressive تمام خطوط و پیکسل ها در یک زمان پردازش می شود. پس به همین علت تصاویری که براساس این فرمت ساخته میشود فاقد هرگونه لرزش یا Flicker خواهد بود و کیفیت تصویر مطلوب تر خواهد بود .البته تفاوت کیفیت در i , p در تصاویر اکشن و سریع به خوبی نمایان است و در تصاویر معمولی و آرام تقریباً تفاوت با هم ندارند.
مسلماً در روش progressive به پهنای باند بیشتری نیاز است از این رو سخت افزاری که استفاده میشود هم گرانتر است . البته معمولاً در اکثر این دستگاه ها کل عملیات به صورت interlacing انجام میگیرد، سپس در مرحله آخر یک چیپ سخت افزاری عملیات Deinterlacing را روی تصویر انجام میدهد و تصویر progressive تشکیل میشود


ذکر این نکته هم ضروری است که شما وقتی میتوانید در دستگاه خود کیفیت واقعی ۱۰۸۰p را مشاهده کنید که تصویری ورودی به دستگاه شما هم کیفیت بیسار بالایی داشته باشد ،